Loader

Der blev knoklet

Mandag den 22. marts var der indkaldt til arbejdsdag for alle, der kunne og ville bruge nogle timer på at løse opgaver til gavn for klubbens og dens mange greenfee-spillere.

20 havde meldt sig til hos formanden for baneudvalget, Flemming Anton, der efter en kop kaffe og et rundstykke sendte folk ud på job. En gruppe gik i gang med at samle de mange bolde op, der havde boret sig ned i jorden på driving range eller var endt ude i krattet ind mod hul 9. Der blev fundet mange bolde, så kassen blev fyldt godt op. Der er bestilt nye sommerbolde, så når sæsonen starter for alvor, bliver vinterboldene stillet væk til næste vinter, og de nye sommerbolde bliver stillet frem.

En gruppe af specialister under ledelse af vores greenkeepere var imens gået i gang med at sætte de nye, flotte teesteds-infoskilte op. Nogle gik i gang med at grave ud to steder på hvert hul, ved 4800 meter og 5600 meter, det der tidligere hed gul og rød tee. Der skulle fjernes græstørv, hvor skiltene skulle stå. Så gik greenkeeperne i gang med at bore huller til stolperne ved hjælp af et benzin-drevet pælebor. Det blev til 72 huller, inden det hele var overstået og infotavlerne fremstillet af en af vores sponsorer, Nima, sat på plads. Det var først færdig et godt stykke hen på eftermiddagen. Der mangler nu kun at blive hældt noget grus i hullerne omkring pælene ved info-tavlerne.

Det er et længe næret ønske, der nu er blevet opfyldt.

De, der ikke var med til dette arbejde, gik i stedet i gang med at fjerne ukrudt i nogle af bunkers, så alt i alt en god dag, så banen bliver endnu mere indbydende for medlemmer og gæster.