Loader

Det høje græs klippet og fjernet

En kraftig traktor med klippemaskine foran og en vogn efter, hvor græsset bliver samlet. Her er den i gang onsdag eftermiddag ved hul 1.

I løbet af tre dage i uge 44 blev det høje græs på banen klippet med maskiner, der også sørgede for at samle det afklippede sammen, læsse det på en container for så at blive kørt væk til videre behandling på et anlæg vest for Ringe, hvor der så bliver lavet biovarme ud af det. I alt er der blevet klippet 25 hektar.

Vi spillere får så glæden af nemmere at kunne finde bolden, hvis vi får den slået ud i det høje græs og komme rimeligt godt videre. Der er ikke klippet helt i bund, så det er stadig bedst at holde sig klar af den høje rough.

Hele processen har ikke kostet klubben noget, måske kan der endda blive lidt penge til klubben.

På klubbens facebookside kan du se en video fra arbejdet. Klik her

Græsset læsses i containeren, som så bliver kørt væk af lastbilen.