Loader

Fornem og velfortjent hæder til Anny

Mangeårig kasserer i Midtfyns Golfklub, Anny Hessellund, blev fredag den 8. september 2023 tildelt en fornem pris, da hun fik overrakt et diplom som bevis på, at hun er en af Hverdagens Golfhelte 2023.
Bag denne ære stod Dansk Golf Union i samarbejde med GF Forsikring. Og Anny var, som de øvrige, der blev kåret som Hverdagens Golfhelte fra andre dele af Danmark, indstillet af medlemmer af klubben, som syntes hun havde fortjent en anerkendelse af hendes store, frivillige arbejde for Midtfyns Golfklub og golfsporten som helhed.
I begrundelsen på diplomet står der:
“Anny har været aktiv i klubbens bestyrelse stort set siden klubbens fødsel i 2008. “Spørg Anny, det ved hun”, er noget, der bliver sagt på næsten daglig basis. Om det drejer sig om udlejning og rengøring af buggys, indkøb af drikkevarer til klubbens bar, bestilling af scorekort, anskaffelse af bag-mærker og utallige andre opgaver i klubben. Alt bliver løst til alles tilfredshed.
Vi, Midtfyns Golfklub, skylder hende en uendelig tak for hendes utrættelige arbejder, der har overskredet, hvad man kan forvente af en frivillig i ualmindeligt stort omfang.”
Diplomet med de flotte men velfortjente ord er underskrevete af formanden for Dansk Golf Union, Lars Broch Christensen og formanden for GF Forsikring, Torben B. Pedersen.
Alle ildsjælene blev hyldet fredag i Odense Golfklub, hvor der var undervisning af en landsholdstræner og derpå en runde golf i den flotte klub, inden der var middag.
Også Midtfyns Golfklubs bestyrelse og medlemmerne takker Anny for hendes indsats. Billedet er taget, da hun kom tilbage fra Odense for at deltage i slutningen af klubbens årlige arrangement for sponsorer. Anny er nemlig også medlem af sponsorudvalget.