Loader

Frivillige hjælpere havde hyggelig dag

Uden frivillig og ulønnet hjælp fra medlemmerne er det umuligt for de fleste foreninger/klubber at overleve. Det gælder også for golfklubber, og ikke mindst for mindre klubber som Midtfyns Golfklub, der har knap 400 medlemmer. Af dem er hver tredje aktiv som frivillig hjælper på et eller andet område, således at de to fastansatte greenkeepere kan koncentrere sig om at holde banen i god stand.
Denne hjælp får de frivillige en tak for hvert år i form af en turnering, hvor der spilles texas scramble, efterfulgt af en god middag og præmieoverrækkelse.
Denne turnering blev afviklet søndag den 24. september med deltagelse af de fleste af de frivillige i klubben, da cirka 70 havde meldt sig til.
Vejret var perfekt til golf en september-dag, og der blev scoret lavt. I scramble spiller man jo i fire-bolde, hvor man efter hvert tee-slag vælger den bedste bold at spille videre med, så alle kan slå fra dette sted og ligeså ved de efterfølgende slag, ligesom der er fire forsøg på at få puttet bolden i hul.
Der var fine præmier i form af gavekort til bl.a. golfbutikken online TLP, som er blandt vores sponsorer samt greenfee-billetter til andre fynske klubber, vin og bolde.Der var med klappræmier præmier til alle, så ingen gik tomhændet hjem.
Maden blev leveret af en anden af vores sponsorer, Brobyværk Kro, og blev nydt til fulde af deltagerne. Nogle af vores frivillige med Per og Gunhild i spidsen sørgede for alt det praktiske arbejde med borddækning, anretning, oprydning m.m.
Efter forretten orienterede klubbens formand, Leif Hagelskjær, kort om seneste nyt. Kommunen har på grund af travlhed med andre lokalplaner sat et eksternt konsulentfirma til at arbejde videre med en ny lokalplan for det område, hvor golfbanen ligger. Tidshorisonten er endnu usikker, men det bliver tidligst næste år, at vi kan komme i gang med at overdække nogle af udslagsstederne ved driving range og opføre en ny bag-bygning. Vi har fået en hel del nye medlemmer til erstatning for dem, der stopper på grund af alder eller flytning m.m., men det har vist sig i år at være svært at nå budgettet for indtjening på greenfee. Efter corona var der en stor stigning, men nu er det som om flere igen er begynd at tage på golfferie sydpå, men vi har dog haft rigtig mange greenfee-gæster i år, bl.a. gennem samarbejde med NordicGolfers.com m.m. En stigning i kontingentet næste år kan dog ikke udelukkes.
Blandt de ting, der skal udbedres i den nærmeste fremtid, er spunsvæggen ved hul 4, der holder green på plads ud mod søen. Den er i meget dårlig stand, og bararkitekt Henrik Jacobsen vil snart komme og se på, hvad der kan gøres. Det billigste vil nok være at jævne green ud mod søen og så sætte nogle sten eller andet til at afgrænse. En ny spuns vil blive meget dyr, men det er ikke afgjort endnu. Noget skal der dog gøres.
Der er også i år blevet arbejdet på at finde en ordning, så den høje rough kan høstes og fjernes. En aftale var egentlig på plads med et biogasselskab, men en del landmænd fik ikke høstet i tide, så de solgte det i stedet til selskabet, og så kom vores græs i anden række. Det var meningen, at det ikke skulle koste os noget at få det gjort og ved at få det kørt væk ville vi kunne udtynde roughen, så det ville blive nemmere at finde en bold. Nu er det uvist, hvornår og hvordan det kan ske, men forhåbentlig kan vi stadig få det afsat til biogas, som også andre klubber har fået.
Endelig kunne han fortælle, at vort divisionshold i femte division er rykket op i fjerde. Torben Dinesen supplerede med at opfordre alle til at møde op til hjemmekampe og heppe næste år.

Herunder kan du se fotos fra dagen.