Loader

Lene fortæller om sine butikker og sit arbejde. Hun ses nederst til højre.

Efter en forhåbentlig god sommerferie var det den 25. august igen blevet tid til et netværksmøde for klubbens mange sponsorer. På grund af corona-restriktioner har det været småt med netværksmøder i lang tid, men nu kan vi igen samles.

Det havde godt en halv snes af vores sponsorer, suppleret af de fire medlemmer af klubbens sponsorudvalg, benyttet sig af – og mødet blev holdt hos Lene Nielsen i hendes Vinoble-butik på Torvet i Ringe.

Lene har for ganske nylig fået indrettet et stort og dejligt rum ved siden af selve butikken til brug for arrangementer med vinsmagning for virksomheder og private, foreninger m.m. Det blev også brugt til vort tidligt på dagen holdte møde, og trods omgivelserne med mange flasker med indhold af høj kvalitet inden for vin og anden form for alkohol blev der traditionen tro serveret kaffe med rundstykker og brunsvigere.

Følgende sponsorer var til stede:

Kiropraktor Ann Spejlsgaard, Lysmesteren, Stark i Tommerup, Idrætscenter Midtfyn, Nordfyns Bank, Mark & Storm, Danbolig, Frisør R, Midtfyns Fysioterapi samt naturligvis værten Lene Nielsen.

Butik i Ringe og Svendborg

Lene åbnede butik i Ringe for 13 år siden. I begyndelsen lå butikken i Jernbanegade, men i 2010 flyttede hun til den nuværende bygning ved Torvet, og for få år siden købte hun hele ejendommen, hvor Vinoble har hjemme.

Vinoble er en kæde med 37 butikker i hele landet. Nogle af butikkerne ejes af kæden, der har hjemme i Østjylland, men en del ejes af den, der også driver butikken. Det gælder for Lene, der ejer butikker både i Ringe og i Svendborg. For tre-fire år siden blev der plads til en ny vinbutik i Svendborg, og Lene slog til og indrettede en butik midt i byen på Centrumpladsen. Butikken i Svendborg ledes af hendes mand og hendes datter, så det hele er samlet i familien.

Gik godt trods corona

Mens mange butikker havde det hårdt i den forhåbentlig nu snart overståede corona-epidemi, var der færre restriktioner for fødevarebutikker, og herunder hører også Vinoble, der sælger vine, whisky, gin, rom m.m.samt alt godt til ganen så som chokolade. Desuden bruger mange at købe kvalitets-te og kaffe i butikkerne.

Lene kunne fortælle, at det gik godt under corona-tiden, og hun havde sørget for, at kunderne kunne købe varer via webshoppen, som hun så sørgede for at køre ud med og aflevere ved døren. Det fungerede fint.

Medvirkende til at det gik så godt under epidemien var, at en fynsk producent af romkugler, Nørre Aabys Bageri, vandt DM i denne disciplin, og det lykkedes Lene at skaffe sig rettighederne til at forhandle dem i Ringe og Svendborg. Hun har indtil nu omsat for godt en million kroner af romkugler, som blev meget kendte og meget populære. Det gav også nye kunder i butikken, og det er lykkedes at få og bevare en god og loyal kundekreds.

Uddannet sommelier

Både Lene og hendes datter har taget sig tid til at tage en krævende uddannelse som sommelier. (Det betyder egentlig mundskænk og en sommelier ved simpelt hen en masse om vin – du kan se mere på dette link: https://dansksommelieruddannelse.dk/

Det tog et år med en dag hver uge i Århus og en eksamen til slut. Det var krævende og hårdt, men giver en god ballast, når det nu er vin m.m. man arbejder med.

Sponsordag

Efter en del vinsnak i de hyggelige og inspirerende omgivelser i Lenes rum til vinsmagning orienterede formand for sponsorudvalget, Niels Larsen, kort om hvad der venter. Det er især årets højdepunkt, sponsordagen i klubben. I år er det fredag den 17. september med start kl. 14. Efter velkomst og en lille genstand bliver alle fordelt i grupper, og de, der har DGU-kort, kan spille de første ni huller. For dem, der ikke har det, er der putteøvning og konkurrence samt mulighed for at spille et par huller, inden vi alle samles ved klubhuset til lidt mad og drikke samt uddeling af præmier til de dygtige/heldige.

Sidste år deltog knap 40, og i år håber Niels Larsen, at der bliver flere – og at vejret bliver lige så godt som sidste år. Husk at I må tage en gæst med. Invitation er sendt ud.

Mange greenfee-gæster

Anny Hessellund, kasserer i klubben og medlem af sponsorudvalget, orienterede om klubbens situation, og den er god. Midtfyns Golfklub har haft rigtig mange greenfee-gæster, og det har betydet større indtjening end forventet. Planerne om at bygge ny bag-rum m.m. er udsat indtil videre, da der skal laves en ny lokalplan for området, men det er meningen, at driving range skal vendes her i løbet af efteråret, så man står nede ved klubhuset og slår øvebolde ud op mod det område, hvor man i dag står og slår bolde ned mod klubhuset. Desuden etableres en lille putte-øvebane ved klubhuset.

Til slut var der løs snak over bordet.

Næste netværksmøde er den 29. september og den næste igen er den 27. oktober. Hvis der er nogen, der vil og kan lægge lokale til et af disse møder, er de velkomne til at henvende sig til Niels Larsen eller Anny Hessellund. Hvis ingen melder sig, bliver de holdt i klubhuset.

Årets sidste møde bliver i slutningen af november, hvor Faaborg-Midtfyns Kommunes kommunaldirektør, Helle Vibeke Carstensen, har lovet at fortælle om kommunen.