Loader

Søren Hast overrækker donationen til Jesper Bebe Nielsen og Leif Hagelskjær.

Midtfyns Golfklub har nu fået etableret en lille toiletbygning på den del af golfbanen, der ligger længst væk fra klubhuset og hul 1.
Toiletbygningen er etableret af Midtfyns Golfanlæg A/S, der ejer banen. Opførelsen er sket med støtte fra den Faberske Fond og Fonden for Fynske Bank, der hver har givet et beløb på 50.000,- kr til brug for finansieringen.
Torsdag den 28. oktober 2021 skete den officielle overrækkelse af donationen fra Fonden for Fynske Bank, da Søren Hast fra Fynske Bank overrakte beløbet til formanden for Midtfyns Golfanlæg A/S, Jesper Bebe Nielsen.
Jesper Bebe Nielsen takkede for donationen, der har muliggjort, at golfbanen nu har fået tilført endnu en facilitet, der gør banen endnu mere attraktiv for såvel klubbens medlemmer som de mange gæster, der årligt besøger banen.
Søren Hast oplyser, at fonden har vurderet, at formålet var oplagt at støtte for fonden, idet golfbanen og golf som idræt i Ringe er en attraktion for området.
Leif Hagelskjær, der er formand for Midtfyns Golfklub, supplerede med oplysning om, at golfklubben er inde i en rigtig god udvikling med medlemsfremgang. Golfklubben har med rette ry for at være rigtig god til at tage imod nye medlemmer. Det stigende medlemstal betyder, at klubben nu også kan begynde at foretage en videreudvikling af banens faciliteter, hvilket sker i tæt samarbejde med Midtfyns Golfanlæg A/S. Klubben er også begunstiget af, at banen besøges af mange gæstespillere, der udtrykker stor begejstring for banens udformning og fine vedligeholdelsesstand.

Kan snart tages i brug

Toilettet er klar til brug, men skal lige forsynes med lås og nogle plader, der skal kunne bringe brugerne tørskoet gennem mudderet omkring huset. Toilettet forsynes med en kodelås, og der informeres om koden i klubhuset. Toilettet kan formentligt tages i brug fra fredag den 5. november, men allerede nu kan man få fyldt sin vandflaske op fra den udvendige vandhane på bygningen, så fra nu af kan man få frisk vand ved klubhuset, ved hul 9 og så ved toiletbygningen, der ligger midt mellem green på hul 12 og teestedet på hul 15, og den kan nemt nås fra begge disse steder.