Loader

Tirsdag den 27/10 2021 på en mørk og regnfuld morgen mødes vi, 12 tilmeldte personer ved Advokat Fyn a/s, Kullinggade 31 i Svendborg.
Under det dejlige morgenbord bød Niels Larsen velkommen til alle fremmødte. Han udtrykte stor glæde ved, at vi trods corona vanskeligheder alligevel kan samles til netværksmøder og opfordrede alle til at medbringe en ven til møderne.
Alle deltagere præsenterede sig.
Præsentation af Hans Lindstrøm som dagens vært.

Godt år for klubben

Anny Hessellund kunne kort fortælle, at der var udarbejdet årsregnskab, og at det går godt, dvs der er overskud på ca. 300.000 i klubbens regnskab. Vi tjener bl.a. godt på, at der er mange greenfee gæster og at corona om ikke andet har været godt for golfsporten.
Der var også kort info omkring opgravning ved driving range og at arbejdet nu ligger stille for vinteren.
Hans Lindstrøm orienterede derudover om lokalplanerne, der ligger til grund helt fra klubbens start. Han er bestyrelsesmedlem i Midtfyns Golfanlæg A/S. Han har i klubbens tidligere år arbejdet meget med økonomien og blev selv golfspiller, hvad han stadig er.

Klubbens økonomi var jo  for en del åsiden meget trængt, men med god vilje fra banken og medlemmerne blev økonomien saneret, så vi dag har en meget levedygtig klub med en god økonomi”.
Hans Lindstrøm orienterede om Firmaet Advokat Fyn a/s, der er en fusion af en række advokatvirksomheder. Der er kontorer i Ringe, Ærøskøbing og Svendborg. Der er p.t. tilknyttet 15 advokater og en samlet medarbejderstab på ca. 40 personer. Kontoret ligger smukt ved det gamle gasværk med udsigt over havnen og har kontorfællesskab med forskerparken i Svendborg.
Efter præsentation af advokatvirksomheden blev vi stillet på en opgave: Tip en 9’er.
Alle skulle svare ja eller nej til 9 noget vanskelige spørgsmål. Der var kun en, der havde alle 9 rigtige, og der var fine præmier til de fire bedste. Det var oplysende og meget underholdende.
Slutteligt fik vi en rundtur på hele kontoret, så de enkelte små kontorer og et større fælleskontor. Ikke mindst fik vi lige et kik fra terrassen hvor man om sommeren nok kunne nyde såvel sin madpakke som udsigten.
Tiden var gået så der blev hilst af med et tak for i dag og på gensyn til:
Næste møde i Midtfyns Golfklub den 25. november 2021 med kommunaldirektør Helle Vibeke Carstensen, der kommer og fortæller.