Loader

Vellykket start på firmagolf

Lørdag den 17. juni mødte otte medlemmer af medarbejderklubben på Ringe-virksomheden Nassau op ved Midtfyns Golfklub.
De havde taget imod et tilbud, som klubben for ikke så længe siden sendte ud til en del udvalgte mellemstore og større virksomheder i det midtfynske, om at afvikle et arrangement mod betaling til Midtfyns Golfklub med tre timers golf-træning og en let anretning til slut.
Det var, bortset fra et mindre arrangement af lignende karakter for nogle uger siden, første gang, at et sådant arrangement løb af stablen her i klubben. Og det gik vældig godt.
Deltagerne, og det var kun mænd i denne omgang, mødte op lørdag formiddag kl. ni og blev modtaget af fire af klubbens frivillige, Pia, Rune, Christian og Erik.
Derefter fik de en bag med jern og køller og et par spande bolde, så de kunne starte med at slå ud på driving range efter en kort introduktion ved Rune om, hvordan man holder på et jern, og hvordan man slår til bolden.  Derefter gik turen op til øveområdet, hvor de fik lov at øve det korte spil, derefter den svære kunst at putte, og til sidst fik alle lov til at spille de første tre-fire huller. Banen var blevet lukket for andres bookninger i en time.
Nogle havde det lidt svært med at ramme bolden, men blev dog gradvist dygtigere, og nogle udviste et forbløffende talent for spillet. Det lykkedes endda et par af dem at lave par.  Flot klaret af nogen, der aldrig har prøvet at spille golf før.
Efter små tre timers øvelse og spil på banen var det tid til at slutte af med en sandwich fra MI-VI-FOOD og en øl, altsammen inkluderet i den pris, som Nassaus medarbejderklub havde betalt for dette arrangement.
Alle gav udtryk for at have haft det sjovt, og som en af dem sagde, så var det jo en dejlig afveksling fra at tage på bowling-restaurant eller mini-golf, eller hvad klubberne på virksomhederne nu finder på at lave af arrangementer for medlemmerne.
De, der var interesseret, fik, inden de forlod klubben, en lille brochure om, hvordan man kan få et gratis prøvemedlemsskab i klubben.
En væsentlig del af formålet med disse firmagolf-arrangementerer jo at skaffe flere medlemmer.
– Vi skal gøre alt, hvad vi kan for at skaffe nye medlemmer, og det her er en af vejene at gå, siger medlem af klubbens bestyrelse, Kurt Poulsen.
– Vi skal også hver især, som medlem af en klub med et medlemstal, der gerne må være en del større, tale golfsportens sag, når vi mødes med folk, vi kender og dem, vi ikke kender. Golf er jo sjovt og så er det sundt. Så det er bare med at komme i gang, siger Kurt Poulsen.
Der er flere lignende arrangementer i støbeskeen resten af sommeren. Vi regner med, at i hvet fald et par af dem bliver realiseret.

nassau-et
nassau-to
nassau-tre
nassau-fire
nassau-fem
nassau-seks
previous arrow
next arrow